İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
25°C / 18°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
25°C / 25°C
KIRSEHIR
Az Bulutlu Bugün
25°C / 25°C

 • HALK EĞİTİM EL SANATLARI SERGİSİ AÇILDI
  HALK EĞİTİM EL SANATLARI SERGİSİ AÇILDI
 • 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
  KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
 • Muhallebili İncir Tatlısı
  Muhallebili İncir Tatlısı
 • İRMİKLİ TATLI
  İRMİKLİ TATLI
 • FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN YOLLARI
  FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN YOLLARI
 • ELİF’İN TÜRKÜSÜ
  ELİF’İN TÜRKÜSÜ
 • YEDİKLERİMİZİN KALORİ CETVELİ:
  YEDİKLERİMİZİN KALORİ CETVELİ:
 • Supangle / Kakaolu Puding
  Supangle / Kakaolu Puding
 • Krem Şokola
  Krem Şokola
ÂŞIK PAŞA ŞİİR ŞÖLENLERİ UNUTULMAYACAK
ÂŞIK PAŞA ŞİİR ŞÖLENLERİ UNUTULMAYACAK
  ÂŞIK PAŞA ŞİİR ŞÖLENLERİ UNUTULMAYACAK        23–25 Kasım 2012 tarihleri arasında Kırşehir’de yapılan Uluslararası Âşık Paşa Şiir Şöleni, tatlı anılar, silinmez izler bırakarak geride kaldı. Kırşehir Valiliği,...
1 Kasım 2012 09:48
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

 

ÂŞIK PAŞA ŞİİR ŞÖLENLERİ UNUTULMAYACAK

       23–25 Kasım 2012 tarihleri arasında Kırşehir’de yapılan Uluslararası Âşık Paşa Şiir Şöleni, tatlı anılar, silinmez izler bırakarak geride kaldı.

Kırşehir Valiliği, Belediye Başkanlığı’ nın destekleri, KIYŞAD ve İLESAM Temsilciliğinin ortaklaşa düzenlemiş oldukları 3. Âşık Paşa Uluslar arası Şiir Şöleniyle Kırşehir bir kez daha başarılı bir sınav vermiş ve bir kez daha damgasını vurmuştur.

Gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelen ve Kırşehir’den katılan birbirinden değerli şairlerin sundukları şiirler ve mesajlar dinlenmeye değerdi.23 Kasım 2012 tarihinde saat 15.00 de İl Kültür Merkezi’nde Aşık Paşa hakkında verdikleri panelde, Aşık Paşa’nın Garipname Eserini günümüz Türkçesine çeviren, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Pro.Dr.Kemal YAVUZ,Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri ,Prof.Dr.M.Fatih KÖKSAL ve Doç.Dr.Salahattin BEKKİ.tıklım tıklım dolu olan salonda Aşık Paşa’yı en iyi bir şekilde anlatan konferanslarını sunmuşlardır.

Yurt dışından Azerbaycan’dan şölene gelecek olan Mehmed ILGAR ve Sabir SARVAN, uçak problemi yüzünden şölene yetişememiş olmaları bizleri üzmüştür.

Makedonya’dan şölenimize katılan İlhami EMİN ile genç şair Bensu MUSLİ, bizlere duygusal, hasretlikler kokan anıları, sohbetleri ve şiirleriyle unutulmaz saatler yaşattılar. Türk sevgisini, Türkiye özlemini satır satır, cümle cümle, nakış nakış işlediler. Üç senedir şölenimizi renklendiren hemşerilerimizden Abdullah GÜNDÜZ ile Cemile YÜCEL; gecede okudukları birbirinden güzel türkülerin yanında Malya Devlet Üretme Çiftliği’nde ki etkinliklerde de Rumeli türküleriyle Makedonya’dan katılan 81 yaşındaki İlhami EMİN’i ağlattıkları gibi bizlere de duygusal anlar yaşattılar.

 Değerli hemşerimiz Ömer ÇETİNER’in misafirlerle ilgilenmesi, rehberlik etmesi, Kırşehir’i, Seyfe Gölü’nü, kuş çeşitlerini tanıtıcı yardımları takdirle karşılanmıştır.

Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği(KIYŞAD) Başkanı Zübeyde GÖKBULUT ’un, bitmez tükenmez, enerjisi, cesareti, azmi, organizedeki başarısı hiçbir zaman inkâr edilemez. Şiir şölenini kısa bir konuşmayla ve güzel bir şiirle başlatmıştır. İbrahim ÖZDEMİR ’ in (İhvani) her yıl olduğu gibi misafirlere yaptığı jestler, ikramlar, gönül almalar Kırşehir’ imizin kıymetini ve ününü yüceltmektedir. Geçmişteki unutulmaz adedimiz olan gül şerbetini ve aşureyi ve diğer ikramları tüm misafirlere sunması da ayrı bir güzellikti. Etkinliklerde gecesini ve gündüzünü birbirine katan, cesur yürek İbrahim DÜĞER’ i de, İsa ERDOĞAN ’ı da yazmadan geçemeyeceğim. Etkinliklerde emekleri geçen herkesi, kurum ve kuruluşları kutluyorum.

Sayın Valimiz Özdemir ÇAKACAK ve Sayın Belediye Başkanımız Yaşar BAHÇECİ’nin mütevazılığı, kültüre verdikleri değer, maddi ve manevi katkıları hiç ama hiç unutulmaz. Milletvekilimiz Sayın Abdullah ÇALIŞKAN’ın da etkinlikte bulunması ve Kırşehir için yazmış olduğu şiirin slâyt olarak sunulması, dikkatleri çeken başka bir husustu.

Şölenin sunulmasında görev alan şair, tiyatro yazarı, Mucur’lu Sait SARGIN, aldığı görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Mucur’dan etkinliğe katılan eğitimci, şair, yazar Ali AYDEMİR, Âşık Paşa için yazdığı şiiri gecede sunmuştur. Kırşehir’den etkinliğe katılan şairlerden İbrahim DÜĞER, Neşet ERTAŞ’a hastalığında yazdığı şiiri okumuştur. Yine KIYŞAD üyelerinden emekli öğretmen Veysel TURGUT, öğretmenler günü nedeniyle bir öğretmen şiiri sunmuştur.

Şölende müzik ziyafeti veren KIYŞAD üyelerimizden Adnan TORUN(Toruni),Hikmet ŞENTÜRK, Haydar DOĞAN, Kırşehir yöresi türkülerle programı zenginleştirmişlerdir.

Yurt içinden değişik illerden gelen şairler; Abdullah SATOĞLU(Ankara),Doç.Dr. Ahmet Tevfik OZAN(Elazığ),Celalettin TOKMAK(Sivas),Gültekin ÖZCAN(Bandırma),Göksel KARA(Manisa),İhsan Tevfik KIRCA(İstanbul),Mustafa CEYLAN(Antalya),ResmiyeEKİNCİ(Ankara),RifatKurdoğlu(Çorum),Yıldız TOKSÖZ(Tekirdağ) birbirinden güzel ve değişik şiirler okumuşlardır.

Üç gün boyunca misafir olan gönül dostlarımız şehrimizi gezdiler, tarihi ve turistlik yerler tanıtıldı ve memleketlerine uğurlandı.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi şölen için gelenler Kaman’daki Japon Bahçesi, müzesi, Dadaloğlu tarihi yerleri gezdirildi. Kaman Belediye Başkanı’nın ve KIYŞAD yönetim kurulu üyesi Mümtaz BOYACIOĞLU’nun gösterdikleri misafirperverlik her zaman takdire şayan olmuştur.

25 Kasım’da şairler Seyfe Gölü’nü gezip MALYA Çiftliğinde misafir edildiler. Çiftliğin İşletme Müdürü Mustafa GÜNCAN ve personeli üzerlerine düşen misafirperverliği fazlasıyla yapmışlardır. Malya Çiftliğindeki yenilikler ve çalışmalar hemen göze çarpmaktadır.

Kırşehir’de yetişen başta Âşık Paşa olmak üzere tüm tarihe damgasını vuran değerlere sahip çıkmak, onları anmak, anlamak, anlatmak ilkelerini yaşatmak görevlerimiz olmalıdır.

Saygılarımla…

                                         26.11.2012                

                                                                 Ali AYDEMİR

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa